O nás

Kavárna Spolek vznikla 17. dubna 2000 na místě pánského krejčovského salonu podle návrhu ing. arch. Ivana Palackého. Disponuje kapacitou 80 + 36 míst a obslouží předem ohlášené skupiny až do 25 osob.

Najít v Brně kavárnu, kde prostor nenaplňuje hlasitá hudba jednoho stylu nebo ještě hůř — nahodile vybrané radiostanice — je spíše vzácné. Ačkoli rozhodnutí, zda učinit Spolek tichou kavárnou, zabralo dlouhé chvíle debat, ukázalo se jako dobré.

Kavárna, vetknutá do bývalé řemeslnické dílny ve dvoře domu č. 22, svým charakterem balancuje mezi věcností a připomínkou tradičního kavárenského života.
Průchodem nájemního domu v sousedství Měnínské brány se vstupuje podél řady vitrín na úzký vnitřní dvůr a odtud do zádveří kavárny.
Prostorový rozvrh je velmi jednoduchý: zneprůhledněná okna koncentrují veškerou pozornost ke kavárenskému hovoru a řada nestejných sloupů rozděluje místnost na zelenou „klidovou“ část a vstupní halu s horním světlem. Tmavé schodiště vedlo původně do knihkupectví v  patře, od roku 2009 zrušeného a nahrazeného menším kavárenským prostorem dle návrhu ing. arch Michala Palaščáka. Patro je v protikladu s přízemím velmi světlé, díky řadě oken vedoucích do krásné zahrady sousedního klášteru voršilek, a je oblíbeným místem pro zákazníky, kteří chodí do kavárny pracovat. Zároveň je horní patro akcentováno jako bar.

Mobiliář je dílem intuitivní kolektivní improvizace na dané materiálové téma.
Pravidelně na Spolku pořádáme fotografické výstavy, koncerty a literární čtení, besedy a jiné večírky.

Od června 2022 má Spolek zahrádku za kavárnou v areálu klášterní zahrady Voršilek.

Zdroj: Soip