O nás

Kavárna Spolek vznikla 17. dubna 2000 na místě pánského krejčovského salonu podle návrhu ing. arch. Ivana Palackého. Disponuje kapacitou 80 míst a obslouží předem ohlášené skupiny až do 25 osob.

Najít v Brně kavárnu, kde prostor nenaplňuje hlasitá hudba jednoho stylu nebo ještě hůř — nahodile vybrané radiostanice — je opravdu vzácná událost.
Ačkoli rozhodnutí, zdali učinit Spolek tichou kavárnou, zabralo dlouhé chvíle debat, ukázalo se jako dobré.

Kavárna s knihkupectvím, vetknutá do bývalé řemeslnické dílny ve dvoře domu č. 22, svým charakterem  balancuje mezi věcností a připomínkou tradičního kavárenského života.
Průchodem nájemního domu v sousedství Měnínské brány se vstupuje podél řady vitrín na úzký vnitřní dvůr a odtud do zádveří kavárny.
Prostorový rozvrh je velmi jednoduchý: zneprůhledněná okna koncentrují veškerou pozornost ke kavárenskému hovoru a řada nestejných sloupů rozděluje místnost na zelenou „klidovou“ část a vstupní halu s horním světlem. Tmavé schodiště vede do knihkupectví v patře.
Mobiliář je dílem intuitivní kolektivní improvizace na dané materiálové téma.
Kavárna je s výjimkou restaurovaného nápojového stroje a kavárenského hovoru tichá – programově zde nehraje rozhlas ani reprodukovaná hudba. Pravidelně jsou pořádány fotografické výstavy, občasně koncerty a literární večírky.

Návrh / Design: Ivan Palacký

Grafický design / Graphic Design: Jennifer Helia De Felice, Filip Cenek